V 70. letech 19. století si v místě dnešní Prázovy boudy postavil chalupu GUSTAV VÍCH, který pocházel z Rovenských Šedivin čp. 12. Později v ní začal šenkovat.
Na sklonku 19. století se majitelem stal JAN PRÁZA z Rovenských Šedivin čp. 11. Ten z ní postupně vytvořil skutečně vyhlášenou Prázovu hospodu.
Po 1. světové válce převzal hospodu LADISLAV PRÁZA, syn Jana Prázy, který otci od mládí v hospodě pomáhal. Byl to mladý, podnikavý člověk, rozený hostinský. K původní chalupě nechal přistavět sál, později i první patro s pokoji pro hosty. Je proto právem označován za zakladatele Prázovy horské boudy.
V této době se na Prázovce každoročně konaly pouťové zábavy, plesy, besídky a sehrála se zde řada divadelních představení. Investice na přestavbu však byly vysoké a Ladislav Práza se hodně zadlužil. Současně vzniklá hospodářská krize a snad i neodborné a nehospodárné vedení vyústilo v červnu 1938 v soudní dražbu.
Prázovu horskou boudu zakoupila v dražbě za obnos 80 000,- Kč vdova paní MARIE NOVÁKOVÁ ze Dvora Králové nad Labem.
Ladislav Práza přesto hostinec vedl dále.
Schylovalo se ke 2. světové válce. Pohraničí bylo zabráno a s ním i Prázova bouda. Se svými rodinami zde byli ubytováni němečtí financové, kteří hlídali nově vytvořené hranice. V roce 1943 vojáci odešli na frontu a do konce války byla Prázovka uzavřená.
Na jaře 1946 odkoupil od dosavadní majitelky paní Novákové-Říhové Prázovu boudu za obnos 120 000,- Kč OTAKAR PRÁZA, mladší bratr Ladislava Prázy a odstěhoval se sem i s rodinou.
Protože v průběhu války nebyla prováděna žádná údržba, měli noví majitelé na začátku svého působení plné ruce práce.
V roce 1961 byl objekt vyvlastněn státem a novým majitelem se staly SPP z Hradce Králové.
Od této doby byla Prázova bouda využívána jen k podnikovým rekreacím, nikoliv jako hospoda.
V létě 1965 se domů přistěhovala starší dcera Otakara Prázy Stanislava a její manžel JINDŘICH HEKERLE, vyučený kuchař. Pod jejich vedením pak Prázova bouda znovu ožila na dlouhých 21 let a stala se vyhledávaným rekreačním zařízením známým široko daleko.
V roce 1986 Jindřich Hekerle odešel do zaslouženého důchodu a s ním i jeho výborná česká kuchyně.
V roce 1991 byla Prázova bouda v restituci navrácena dcerám Otakara Prázy - Stanislavě Hekerlové a Haně Samkové. Protože v té době byly obě již důchodkyně, byla Prázova bouda přechodně pronajímána několika provozovatelům.
5.12.2002 prodali Prázovku manželům MIROSLAVU A EVĚ SPURNÝM z Hradce Králové. Ti se snažili provozovat Prázovku v tom zanedbaném a zchátralém stavu v jakém byla po 30 letech provozu v státním podniku Strojobal a po 10 letech pronajímání. Bohužel se jim příliš nedařilo a po čtyřech letech byli nuceni ze zdravotních důvodů Prázovu boudu prodat.
Dne 30.5.2007 zakoupili Prázovu boudu mladí manželé PETR A SIMONA LAMBERT. Ti se s velkým elánem pustili postupně do rekonstrukce a údržby celého objektu, což bylo již nezbytně nutné. Koncem července téhož roku byla již dokončena vnitřní rekonstrukce spodního patra (restaurace, sál, kuchyně, sklady a sociální zařízení) ,která byla nezbytná pro uvedení do provozu. Na podzim roku 2007 byly už pořádány první taneční zábavy.
Současní majitelé ,provozovatelé a obyvatelé Prázovy boudy v jedné osobě se snaží ze všech sil aby obnovili nejen celý penzion ,ale především dobré jméno věhlasné Horské Prázovy boudy.
ubytování orlické hory - levné ubytování na horách - ubytování na silvestra - svatby - silvestr na horách |
Prázova bouda - Rovenské Šediviny 18, Dobré v Orlických horách 51801 levné ubytování na horách v penzionu v příjemném a klidném koutě orlických horTyto stránky nepoužívají žádné cookies a neukládají žádné informace o návštěvnících. |